Koupě externí mechaniky je občas nutnost, která vám na nějaký čas zkrášlí váš stůl. Výrobci se proto často snaží přijít se zajímavými designy, mezi něž by se jistě daly zařadit o modely Samsung SE-T084L a Plextor PX-608CU.
Úvodem, popis mechanik...
Externí mechaniky dělíme do tří kategorií. 1) - Externí mechaniky s vloženou PC interní mechanikou, 2) - externí mechaniky s vloženou slim notebookovou mechanikou a 3) - externí mechaniky vlastní konstrukce neslučitelné ani s PC či notebooky. Dnes tu máme zástupce druhé i třetí kategorie, protože Samsung ve svém obalu skrývá pravou slim mechaniku a Plextor, byť také vychází z notebookové palírny, je přesto originální konstrukce, která neumožňuje vyjmout a použít jinde.
Nejprve si tedy řekneme něco málo o Samsungu SE-T084L. Ten ve svém obalu, jak již bylo řečeno, schováná opravdovou slim mechaniku a byť má na štítku stejné označení, jako na obalu, čili SE-T084L, tak my víme, že se jedná o model TS-T632, který vznikl ještě za dřívější spolupráce Samsungu a Toshiby. Mechanika nemá vysouvací tray dvířka, ale používá tzv. štěrbinu a to dokonce i pro 8cm disky. Můžete ji tedy v případě potřeby vyjmout z pouzdra a použít ve svém notebooku.
Samsung SE-T084L
Plextor PX-608CU vypadá na první pohled jako nějaký diskman, ale ve skutečnosti tomu tak samozřejmě není. Nemá baterie a nelze ho ani připnout k opasku. Je to skutečně mechanika určená na stůl. Možná si ale říkáte, že Plextor nikdy podobné mini modely nevyráběl a že za tím určitě bude nějaký jiný výrobce. Ano, dá se říci, že vnitřek mechaniky je skutečně od někoho jiného a to konkrétně od Pioneeru, který takto Plextoru vypomohl vnitřnostmi z modelu Pioneer DVR K16.
Plextor PX-608CU
Obsah balení
Samsung SE-T084L v krabici kromě mechaniky samotné ještě obsahuje: napájecí zdroj s kabelem, instalační manuál, USB kabel, nástroj pro nouzové vysunutí disku, pouzdro na mechaniku a CD-ROM (Slim External DVD Writer), který obsahuje manuál, Nero Express, LightScribe driver a TSBus, což je program pro zjištění dostatku napájení mechaniky při pouhém odběru z USB. Tuto mechaniku lze totiž napájet i "pouze" z USB, ale díky tomu se bohužel podstatně sníží rychlost jak zápisu, tak i čtení.
Samsung SE-T084L
Plextor PX-608CU přišel taktéž v krabicovém balení a najdete v něm pro změnu toto: napájecí zdroj s kabelem, 2x USB kabel, instalační manuál a CD-ROM, který je nabitý velkým množstvím programů od spousty různých společností viz. tabulka a to včetně nástrojů Plextools, ale vzhledem k tomu, že mechanika používá čipset od NEC, tak nebudete moci využívat všech nástrojů. Mechanika má stejně jako Samsung jednu zvláštnosti při změně napájení, ale opačnou. Pokud je napájen z el. adaptéru, tak zapisuje na DVD nižší rychlostí (max. 4x), ale když použijete oba USB kabely, tak jede 8x.
Plextor PX-608CU
Přední panel:
- tlačítko k vysunutí disku (pouze Samsung)
- indikační LED dioda (pouze Samsung)
- otvor pro nouzové vysunutí dvířek (pouze Samsung)
Vlevo je Samsung SE-T084L a vpravo Plextor PX-608CU
Zadní panel:
- USB konektor
- napájecí konektor
- tlačítko pro vyklápění dvířek (Plextor)
Vlevo je Samsung SE-T084L a vpravo Plextor PX-608CU
Výrobní štítky obou mechanik.
Vlevo je Samsung SE-T084L a vpravo Plextor PX-608CU
Celý test najdete na stránkách CDR-Hard.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|