V dnešním duelu se podíváme na nejnovější počiny z dílen LG a Sony-Optiarc. Kromě podpory 20x zápisu na DVD mají i něco navíc. LG GH20NS10 je obšťastněna technologií SecurDisc pro lepší archivaci dat a Optiarc AD-7203S má implementovánu PRML, umožňující zlepšit čtení a také LabelFlash, se kterým můžete potisknout svoje disky vlastními kreacemi...
Úvodem, popis mechanik...
LG po pěkně dlouhé době opouští ve svém značení DVD vypalovaček trojici písmen "GSA", což má možná navodit dojem, že se jedná o zcela novou generaci mechanik, ale ikdyž k určitým změnám uvnitř došlo, tak základ je stále stejný a nejspíš se jedná tradiční marketingový tah. Pokud se podíváme na parametry, tak asi nejzajímavější je 20x zápis na DVD±R a podpora 12x DVD-RAM, byť tato média v našich obchodech neseženete a také podpora SecurDisc. Ano, SecurDisc dokáže zašifrovat obsah disků a zpřístupnit jej až po zadání hesla, díky digitálnímu podpisu můžete ochránit svá autorská práva a také znemožnit nežádoucí kopie vašich médií. Jak už to tak ale chodí, všechna pro mají i své proti a tak nejen, že musíte nainstalovat speciální software, pokud chcete chráněná media přečíst, ale v případě použité ochrany proti zkopírování je nutná i přímo mechanika s touto technologií. Pokud se chcete dozvědět více, odkáži vás na starší recenzi, kde jsme se této technologii věnovali podrobněji. Najdete ji zde. Mechanika také využívá rozhraní SATA.
LG GH20NS10
Optiarc AD-7203S má na chlup stejnou specifikaci jako LG GH20NS10 (tedy co se rychlostí čtení a zápisu týče) a také se jedná o mechaniku se SATA rozhraním. Co se týče technologíí, tak i zde přichází výrobce s určitou inovací, ale znáte to, za líbivým názvem se často skrývá něco, co má každá jiná mechanika, akorát se to jinak jmenuje. Optiarc se tedy také chlubí technologiemi pro optimalizaci a kvalitu zápisu, a navíc přichází s úplnou novinkou v podobě Partial Response - Maximum Likelihood, která by měla zmenšit počet chyb a zlepšit kvalitu čtení. Partial Response převádí signál do digitální formy (vzorků), a Maximum Likelihood má na starosti statistické vyhodnocení vzorkovaného signálu, které na základě nejvyšší pravděpodobnosti rozliší datový signál (zdroj: http://www.techcorp.cz, ale radši tam moc nechoďte, protože hlavní stránka obsahuje trojana JS.Remora.bq). Pokud vás zajímá, jak moc se to povedlo, nezapomeňte si přečíst i následující kapitoly. Další věc, která ještě stojí za zmínku je podpora kreslící technologie LabelFlash, kterou jsme samozřejmě nezapoměli také vyzkoušet.
Optiarc AD-7203S
Obsah balení
Obě mechaniky nám přišly pouze v igelitových pytlících, bez jakéhokoliv příslušenství.
Přední panel:
- tlačítko tray
- indikační LED dioda
- otvor pro nouzové vysunutí dvířek
Vlevo je LG GH20NS10 a vpravo Optiarc AD-7203S
Zadní panel:
- datový SATA konektor
- napájecí SATA konektor
Vlevo je LG GH20NS10 a vpravo Optiarc AD-7203S
Výrobní štítky obou mechanik.
Vlevo je LG GH20NS10 a vpravo Optiarc AD-7203S
Pohled dovnitř, specifikace...
První pohledy na vnitřní části mechanik nabízí následující obrázky.
Vlevo je LG GH20NS10 a vpravo Optiarc AD-7203S
Desky s tištěnými spoji. LG používá čipset Renesas R8J32030HFPV a má výrazně menší desku, oproti svým předcházejícím modelům. Optiarc používá samozřejmě NEC s označením MC-10044.
Vlevo je LG GH20NS10 a vpravo Optiarc AD-7203S
Vnitřní konstrukce obou mechanik. Opět si nelze nevšimnout určitých změn u LG, kde druhou kovovou kolejnici nahradila jakási plastová náhražka. Těžko říct, co s ní vozík nesoucí optickou hlavu udělá po 2 - 3 letech provozu, ale já bych rozhodně na takové řešení nesázel. Jinými slovy, vůbec se mi to nelíbí! Optiarc AD-7203S proti tomu vychází ze standardního a podle mě i kvalitnějšího řešení, bez nějakých výrazných inovací, byť je vnitřní konstrukce také oproti předchozím modelům zcela jiná a to včetně optické hlavy.
Celý článek najdete na stránkách CDR-Hard.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|