Před pár dny jsme vám přinesli článek, ve kterém jste si na videu mohli prohlédnout, jak jeden maník vyleštil svoje poškrábané médium do krásně čistého stavu velmi jednoduchým způsobem. Prostě vzal banán, disk namydlil a vydrhnul. Co myslíte, skutečně to funguje?
Testujeme poškrábaná média...
Jak už jsme psali v úvodu, přišlo nám několik emailů, ve kterých jste se ptali, zda někdo z redakce zkoušel onu banánovou metodu na čištění poškrábaných disků. Upřímně řečeno, nikdy by nás nenapadlo, že článek, který jsme před pár dny otiskli, někdo vezme natolik vážně, že to sám zkusí. No a nejenže zkusil, ale přišlo nám i několik dalších "zaručených" typů, jak se škrábanců na povrchu disků zbavit. Nakonec jsme si tedy řekli, proč ne, a vybrali hned tři, na první pohled ty nejméně destrukční metody. Ano, některé vaše nápady byly opravdu dobré, jako například použití jemného vodního smirkového papíru a proto jsme je hned na začátku zavrhli. Celý článek přesto berte spíš s úsměvem, ono se to totiž ani jinak brát nedá...
Do testu jsme tedy zařadili onu slavnou banánovou metodu, která podle některých uživatelů skutečně funguje, na druhé místo se dostala zubní pasta, což je i podle některých internetových diskusí naprosto zaručený způsob, jak vyleštit poškrábané disky a jako poslední byl vybrán běžný přípravek na čistění skleněných povrchů. Za pokusné médium jsme použili jeden poškrábaný CD-ROM, který nám zbyl ještě z testů, které jsme kdysi dělali s CD/DVD Repair Kitem. Možná si na to ještě vzpomínáte. Jednalo se o speciální sadu na opravu poškrábaných disků a pro porovnání jsme výsledky do testu zařadili také.
Začínáme banánem
Jedná se o dosti netradiční způsob, kterému předcházelo video zveřejněné na jednom známém video-serveru. Pokud jste průběh ukázky sledovali pozorně, jistě vám neunikly dvě věci. Jednak je výsledek naprosto úžasný a z totálně poškrábaného disku se stane krásně čisté médium a také to, že v určité části dojde během přehrávání filmu ke střihu, čímž je věrohodnost takového konání celkem pochopitelně značně snížená. Dnes se tedy společně podíváme, jak je to doopravdy. Zakoupili jsme za pětikačku banán a přesně podle videa ho rozmázli na povrchu datové části testovacího CD-ROMu.
Pak následovalo asi desetiminutové tření plochy jemným ubrouskem, opláchnutí vodou a nakonec ještě vyleštění speciálními ubrousky na datová média, aby byl povrch naprosto čistý. Co se týče škrábanců, můžeme vás ujistit, že se na první pohled nic nezměnilo (ani jsme to nečekali), ale skutečný výsledek může potvrdit pouze test ve vypalovačce, jehož výsledky si můžete prohlédnout na následujících obrázcích.
Původní poškrábaný testovací CD-ROM
Aplikace CD/DVD Repair Kitu (první test)
Výsledek banánové metody (druhý test)
Jak sami vidíte, ke zlepšení sice došlo, ale naprosto minimálnímu a lze ho spíše označit jako odchylku při měření. Můžeme vás tedy ujistit, že banánem povrch svých CD a DVD médií určitě nevyleštíte a video ukázka zveřejněná na Internetu je podvrh. Stejně tak nevěřte nikomu, kdo by vám tvrdil, že jemu se to podařilo například proto, že jeho banán byl více nahnilý, nebo že jste ho neměli kupovat v Lídlu, protože ten je jak známo "levný" :-).
Celý článek naleznete na serveru CDR-Hard.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|