Dnešní článek je věnovaný především začátečníkům a méně zkušeným uživatelům. V následujícím návodu si můžete přečíst a podívat na to, jak se staví počítač. Že se nejedná o nic závratně složitého, se můžete přesvědčit sami. Jediné co k tomu potřebujete, je trocha manuální zručnosti a šroubovák...
Postavte si svoje vlastní PC
V dnešním trochu netradičním článku se Vám, méně hardwarově zkušeným uživatelům pokusím opravdu stručně popsat, co obnáší stavba počítače doma. V dnešní době už totiž není problém, aby si každý PC uživatel s pomocí internetu správně vybral a nakoupil jednotlivé díly a vše si také doma složil. Samotná stavba počítače je velmi jednoduchá a dá se nazvat „legem pro starší". Daleko těžší je už zmíněný správný výběr komponent a proto si jej rovněž v článku trochu popíšeme. Výhody tohoto řešení jsou jasné. Získáte dokonalý přehled o svém počítači a jistě také ušetříte nemalé peníze oproti specializovanému PC obchodu ve vašem městě.
Úvodem
Základní součástky, které potřebujete pro běh počítače jsou: základní deska, procesor, operační paměť RAM, grafická karta (může být i integrována na základní desce), pevný disk, optická mechanika, napájecí zdroj a samozřejmě počítačová skříň. Těchto osm komponent Vám stačí pro základní funkce počítače. V dnešní době již není vyloženě nutné kupovat například zvukové a síťové karty, protože jsou vcelku spolehlivé integrovány na základních deskách. Čím dál více jsou také používané čtečky paměťových karet, ale ty je možno dokoupit zvlášť (pokud není součástí PC skříně). Konkrétní tabulky výběru komponent zde rozebírat nebudeme, protože je výhodnější si pročíst pravidelně aktualizované cenové přehledy. Stejně tak nebudeme popisovat jednotlivé rozhraní pro optické mechaniky a pevné disky, či jednotlivé typy patic k procesorům atp. Tyto informace si můžete nastudovat ze speciálně zaměřených článků na jednotlivé komponenty.
Pro naší sestavu bylo použito:
- Základní deska: Gigabyte EP31-DS3L
- Procesor: Intel Pentium-DualCore E2220 2,4GHz, 1MB cache, socket LGA 775
- Operační paměť: 2x Kingston, 1GB DDR2 667MHz
- Grafická karta: nVidia Geforce 9800GTX+
- Pevný disk: WDC 6400AAKS, 640GB, SATA2
- Optická mechanika: Lite-On DVDRW, IDE
- Napájecí zdroj: Fortron Green Power 500W
- PC skříň: Cooler Master Elite 331
Aktuální cena dílů činí 12 600,-Kč
Sestava komponent počítače je navržena pro domácí použití, časté hraní PC her a hlavně s ohledem na co nejmenší náklady.
Ze všeho nejdříve uvedu pro názornost základní osnovu, jak by měla taková stavba zhruba vypadat. Jednotlivé fáze stavby se mohou samozřejmě zaměňovat podle potřeby, ale takto je to jistě nejjednoduší.
(Rozbalování krabic a vybalování komponent)
- Příprava PC skříně
- Instalace CPU a RAM na základní desku
- Vložení desky do PC skříně a zapojení předního panelu
- Vložení grafické karty do PC skříně
- Instalace Optické mechaniky a pevného disku do PC skříně
- Instalace napájecího zdroje do PC skříně
- Zapojení datových a napájecích kabelů
Příprava PC skříně
Po vybalení skříně z krabice, polystyrenových výztuh a igelitů, ze skříně v zadní části odšroubujeme šroubky z bočnic a vysunutím vzad je sejmeme.
Uvnitř by měl být sáček se šroubky, pro připevnění komponent.
Ze sáčku vybereme sloupky, které přišroubujeme přesně na místa, kde jsou díry v základní desce pro připevnění šroubků.
Je třeba je dostatečně dotáhnout, aby nedošlo při případné demontáži desky k povolení.
Dále je potřeba vzít I/O panel od základní desky a nasadit jej vzadní části skříně nahoru do příslušného otvoru, kam přijdou výstupy z desky.
Po té ještě vylomíme zadní krytky pro přídavné karty.
Jako poslední se musí uvolnit 5,25" pozice pro osazení optické mechaniky. Je tedy nutné sundat přední panel skříně, který je nasazen na několika „čudlících", jenž je potřeba uvolnit. Po sejmutí přední části vyrazíte plech a přední krytku. To samé platí pro externí 3,5" pozici, která je zde pro disketovou jednotku, či čtečku paměťových karet (zákeží na vás, co budete instalovat). Po té nasadíme přední panel zpět.
Celý článek najdete na serveru CDR-hard.cz
|