Úvodem
SATA není uživatelům PC nic neznámého a v současné době jsou jím vybaveny všechny základní desky. Zrovna tak pevné disky toto rozhraní používají už hodně dlouho, ale optických mechanik se SATA je jako šafránu a pokud už na nějakou narazíte, tak se stejně jedná o PATA mechaniku s redukcí, jako například Plextor PX-712SA a další. Výhody SATA jsou všeobecně známé a tak jenom v kostce... vyšší přenosová rychlost 150MB/s, mnohem slabší datový kabel, možnost připojovat/odpojovat zařízení za chodu, mechanika nemá na zadní straně žádné jumpery pro nastavení Master/Slave atd.
Po připojení k počítači byla mechanika detekována OS a během půl minutky už byla plně k dispozici a vše nasvědčovalo tomu, že všechny testy proběhnou bez větších problémů. Bohužel tomu bylo pouze do té doby, než jsem se pokusil o zápis na první CD-R, které skončilo chybovým hlášením "Object address parameter Out Of Range" pár sekund po začátku, a médium letělo do koše. To celé se opakovalo i u DVD a nepomohlo ani přeinstalování ovladačů, ani změna vypalovacího software. Mechaniku jsem tedy vyndal ze skříně a putovala do jiného PC, kde k mému úžasu pracovala naprosto perfektně. Zkusil jsem tedy z testovacího PC odinstalovat NVIDIA IDE drivery a ponechal tam pouze základní ovladače Windows XP a teprve poté problémy se zápisem konečně zmizely. Moje radost byla ale tak trochu předčasná. Od této chvíle mi totiž mechanika odmítala číst poškozená testovací média, respektive četla přesně do místa s prvním vadným sektorem a pak vyhodila hlášení "Machine_check_exception". Moje testovací PC je osazené deskou MSI K8N Neo4, která používá čipset nForce 4 Ultra a samozřejmě vím o případech, kdy s nainstalovanými IDE ovladači od NVIDIE měly mechaniky problémy, ale mě se to stalo poprvé a to na stejné sestavě bylo bez problémů odzkoušeno asi 15 DVD vypalovaček. Každopádně, problém se čtením poškozených disků byl zjištěn ve chvíli, kdy už v systému žádné NVIDIA IDE drivery nebyly a jak jsem později zjistil, se stejnou mechanikou a stejnou čipovou sadou měli problémy i jiní uživatelé. Druhé PC, kde s mechanikou nebyly žádné problémy, bylo osazeno deskou Gygabyte GA-7N400 Pro2 s čipsetem nForce 2 Ultra.
Poté jsem ji ze zvědavosti zapojil ještě do třetího PC s deskou MSI KT6 V-LSR s VIA čipsetem a zde došlo k zajímavé situaci. OS ji totiž vůbec nerozpoznal, mechanika nebyla nalezena. Nepomohlo ani přeinstalování nejnovějších ovladačů základní desky, ani nejnovější bios. Teprve poté, co jsem více méně náhodou doinstaloval VIA RAID drivery, byla mechanika nalezena a bez sebemenšího problému v PC fungovala, takže jsem mohl dokončit i testy čtení všech poškozených médií.
Popis mechaniky
Mechanika mi přišla jako tzv. bulk verze, čili pouze v igelitovém pytlíku s jedním CD-ROMem, na kterém jsou manuály, technická podpora a balík programů Nero Suite. Samotný design mechaniky nikterak nevybočuje ze zaběhlých kolejí a jediná podstatná změna se týká pouze zadní části mechaniky, kde chybí klasické IDE rozhraní, jumpery, audio výstupy a je tam i jiný napájecí konektor.
Obsah balení: DVD/RW mechanika Samsung SH-W163A CD-ROM se Samsung DVD Writer Přední panel:
- tlačítko tray
- indikační LED dioda
- otvor pro nouzové vysunutí dvířek
Zadní panel panel:
- datový SATA konektor
- napájecí SATA konektor
Mechanika byla vyrobena na Filipínách a to v květnu 2006. více se dočtete na serveru CDR-Hard zde.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|