V dnešním testu se podíváme hned na 3 DVD vypalovačky. Otestujeme nejnovější počin od Pioneeru, DVR-215, dále Lite-On DH-20A3H a také Teac DV W520GM. Pokud vás tedy zajímá, která z nich je lepší, případně, jak si vedly v porovnání s ostatními mechanikami, přečtěte si následující recenzi...
Úvodem, popis mechanik...
Původně v této recenzi měly být pouze mechaniky Pioneer DVR-215 a Teac DV W520GM, ale když jsme posledně jmenovanou rozdělali, tak jsme zjistili, že se jedná o OEM Lite-Onu a to konkrétně DH-20A3P. No a protože již od Vánoc máme v redakci vlastně identickou Lite-On DH-20A3H (má navíc LightScribe), který jsme použili v článku Jak se kreslí na barevná LightScribe média?, tak proč toho nevyužít a obě mechaniky neporovnat. Protože je ale v recenzi už tak hromada obrázků, tak jsme ty od Lite-Onu vynechali (Teac je kromě předního panelu úplně stejný, jako Lite-On) a na případné odchylky Teac vs Lite-On upozorníme v textu.
Co se týče Pioneeru DVR-215, tak po konstrukční stránce se jedná v podstatě o identickou mechaniku s předchozím DVR-212, kterou výrobce zřejmě úpravou firmware naučil zapisovat vyšší rychlostí. Pokud si recenzi na Pioneer DVR-212 chcete přečíst, tak ji najdete zde. Je i docela možné, že dřívě či později na internetu narazíme na možnost, jak z modelu 212 udělat 215 přeflashováním firmware.
Pioneer DVR-215
Teac DV W520GM tedy vychází z Lite-Onu, což má za následek nejenom stejnou specifikaci, ale mechaniky jsou shodné i v jiných parametrech. U Teacu ale máte tu výhodu, že v krabici najedete bohaté příslušenstvím, které výrobce k mechanice přibalil, včetně několika barevných výměnných panelů.
Teac DV W520GM
Obsah balení
Pioneer DVR-215 přišel pouze v igelitovém pytlíku s instalačním a specifikačním letákem.
Pioneer DVR-215
Teac DV W520GM má proti Pioneeru bohaté příslušenství v podobě CD-ROMu s Nero 7 Essential, 4 instalační šroubky, nástroj pro nouzové otevření dvířek, audio kablík (v dnešní době?), instalační letáky a náhradní panely v bílé a černé barvě (na mechanice je stříbrný).
Co se týče Lite-On DH-20A3H, tak ten přišel tak, jak ho pán bůh stvořil, čili doslova s nahým zadkem...
Teac DV W520GM
Přední panel:
- tlačítko tray
- indikační LED dioda
- otvor pro nouzové vysunutí dvířek
Vlevo je Pioneer DVR-215 a vpravo Teac DV W520GM (Lite-On DH-20A3H vypadá stejně jako Teac, jenom má jiný přední panel)
Zadní panel:
- datový SATA konektor (Pioneer)
- napájecí SATA konektor (Pioneer)
- 10 servisních pinů (Pioneer)
- napájecí konektor (Teac, Lite-On)
- rozhraní IDE (Teac, Lite-On)
- jumpery Master, Slave, CSEL (Teac, Lite-On)
- 4-pinový audio konektor (Teac, Lite-On)
- 2-pinový digitální audio konektor (Teac, Lite-On)
Vlevo je Pioneer DVR-215 a vpravo Teac DV W520GM
Výrobní štítky mechanik.
Vlevo je Pioneer DVR-215 a vpravo Teac DV W520GM
Pohled dovnitř, specifikace...
První pohledy na vnitřní části mechanik nabízí následující obrázky. Lite-On DH-20A3H je uvnitř stejný jako Teac DV W520GM. Dokonce souhlasí i čísla tišťáků. Jediným faktickým rozdílem je tedy datový pásek pro LightScribe, který Teac nemá, avšak je na něj připraven...
Vlevo je Pioneer DVR-215 a vpravo Teac DV W520GM
... a také čipset. Teac DV W520GM používá MT1858L a Lite-On MT1858LL (verze s LightScribe). Pioneer DVR-215 používá NEC MC-10042, který už měl i jeho předchozí model DVR-212.
Vlevo je Pioneer DVR-215 a vpravo Teac DV W520GM
Pioneer má vnitřek stejný jako u modelu DVR-212. Tady není co řešit, konstrukce je dobrá, ostatně to je u Pioneeru tradicí. Horší je to u Teacu, respektive Lite-Onu, kde úspora materiálu pomalu vítězí na všech frontách, což dokládá i poměrně nízká hmotnost mechaniky 700g. To je o 200g méně, než u Pioneeru.
Celý článek najdete na serveru CDR-hard.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|