Zástupce řady přehrávačů, určeného spíše k poslouchání hudebních souborů, než využití při sledování video nahrávek.Eltrinex HD-600 toho ale i přesto nabízí poměrně hodně. Minimálně velká úložná kapacita a možnosti užívání jako externího datového úložiště, jsou pro spoustu uživatelů jistě lákadlem...
Seznámení
Balení je tentokráte příjemným překvapením. Kartónová krabice je velmi tvrdá a i konstrukce celého uložení vcelku netradiční. Box je malý a po odklopení jeho víka nás čeká dvojice jakýchsi ochranných dvířek, které se otevírají za pomoci připevněných stuh. Zatáhnutím za stuhu se dvířka vysunou nahoru z krabice. Přehrávač je dále uložen v pěnové výstelce, příslušenství je baleno pod druhými dvířky. Potisk krabice prozrazuje pouze vzhled přehrávače a kapacitu integrovaného disku (40 - 120GB), jež je v našem případě 40GB.
Pokud mám blíže popsat dodávané příslušenství, jedná se o AC adaptér, kabely pro propojení s USB konektory PC (slouží i pro nabíjení) a redukce USB/miniUSB, sluchátka (pecky), manuál, jak v původní anglické, tak i české mutaci, koženkové pouzdro a 8cm CD s dodávaným softwarem. Kvalita kabelů je slušná, samotné konektory jsou robustní, koženkové pouzdro je naopak jedním z horších kousků, již jen proto, že zvětší objem přehrávače zhruba o 1/4, plusem zůstává jeho slušná tuhost. AC adaptér potom při nabíjení produkoval velmi nepříjemný, pisklavý zvuk (může být vadou daného kusu), nicméně jednalo se o záležitost trvající zhruba 10min, a to pouze v případě, že je akumulátor naprosto vybitý. Pokud tedy připojíte adaptér k ne zcela vybitému přístroji, pískání se nedočkáte. Nabíjecí stav je indikován dvěmi LED diodami. Manuál je v jeho anglické podobě poměrně detailní, český překlad je jakýmsi shrnutím obsahu originálu, nicméně jeho účelu naprosto dostačuje a uživateli jistě všechny nejasnosti zodpoví. Těch ale není mnoho, protože přehrávač disponuje velmi intuitivním ovládáním a pochopení jeho zákonitostí zabere pouze malou chvíli.
Přehrávač je vyveden v černé barvě, boční stěny jsou gumové, zbytek těla potom kovový. Jedná se o malý kvádr, který vcelku dobře padne do ruky. Tělo je robustní, působí odolně. Co již ale pochválit nelze je samotné slícování. Je sice pravdou, že na dnešním trhu lze spatřit daleko horší provedení, nicméně ke špičce Eltrinex rozhodně nepatří. Pravdou také zůstává, že stěny přístroje jsou k sobě fixovány šrouby a takovéto řešení sebou jistou nepřesnost přináší prakticky vždy. Jak čelo, tak záda potom mají tendenci pružit, plastový kryt displeje se v mém případě v jednom z rohů mírně propadal dovnitř. Na druhou stranu ale přehrávač působí celistvě a nešetrné zacházení jistě vydrží.
Co se týče konektorů, nalezneme zde pouze sluchátkový výstup a linkový vstup v provedení Jack 3,5mm, na pravé stěně potom dva miniUSB konektory. Jeden pro propojení s počítačem a nabíjení akumulátoru, druhý označený jako OTG (zmíním později). K práci s přehrávačem slouží čtyři podélná tlačítka s křížovým ovladačem uprostřed. Ten funguje při procházení menu jako běžné kurzorové šipky, při přehrávání se nahoru/dolu změní na volbu hlasitosti, vlevo/vpravo přetáčí/přeskakují skladbu vpřed/vzad, střední tlačítko zastupuje volbu "Enter", při přehrávání potom "play/pause". Okolní čtyři tlačítka plně postačují. Pravé dolní "M" slouží ke vstupu do menu (lze nastavit např. ekvalizér, nebo mód přeskakování skladeb) daného přehrávání, "B" při dlouhém stisku uzamkne celou klávesnici, při krátkém zobrazí informace o volném místě na disku. Pokud potom procházíme jednotlivé položky menu a otevřeme jeden z módů přehrávání, řídí se tlačítko "B" příkazy zobrazenými na displeji. Ovládání Eltrinexu lze podstatě přirovnat k mobilnímu telefonu. Tlačítko "A" nás z klidového stavu přenese do složky "oblíbené", kam lze přesunout vybrané skladby/videa, v případě procházení nabídek se funkce mění stejně tak, jako v případě pravého "B". Posledním je levé dolní "C", které zastupuje funkce "ESC", tj. vrací zpět právě provedený krok. Jejich stisk je přesný, poněkud tvrdý, což rozhodně není na škodu. Máte tak alespoň jistotu, že se přehrávač v kapse sám nevypne, navíc to napovídá o jejich dlouhé životnosti. Dva podélné proužky rozdělující postranní tlačítka informují modrým podsvětlením o činnosti disku.
Přehrávač o rozměrech 109 x 73 x 22 mm a váze 210g je vybaven 2.4" TFT displejem s rozlišením 480x234 pixelů a podáním 1,6 milionů barev. Mezi podporovanými audio formáty nalezneme MPEG1/2/2.5 layer3, WMA a WAV, vše limitováno maximální velikostí 240MB. Požadované parametry jsou potom 8kbps-320kbps, VBR či CBR pro MP3, WMA soubory musí splňovat maximum 192Kbps datového toku. Podpora ID3 Tagů ve verzi ID3 1, 2 2.0 i 2 3.0 nechybí. Samplovací frekvence může dosahovat 8KHz-48KHz (MP3), v případě WMA potom 8KHz-44KHz. Video parametry jsou již poněkud slabší, přístroj podporuje pouze Xvid a Divx 3/4/5 s maximem 15 snímků za sekundu při datovém toku 240-320kbps. Limitujícím faktorem je rozlišení videa, které musí splňovat maximum 280 x 220 pixelů. Pokud jej překročíme, přehrávač video odmítne přehrát. Limit 15fps je také velmi nepříjemný. Jakmile přehráváme záznam s vyšším snímkováním, nastávají problémy se synchronizací zvuku. Z dalších formátů je nabízena podpora TXT (včetně diakritiky), Flash ve formátu SWF (do verze 7), JPG, BMP a GIF s velikostí do 6MB, včetně podpory zobrazení EXIF informací.
Důležitou, již zmiňovanou funkcí, je OTG režim (USB On-The-Go), který přístroji zajišťuje podporu USB Host zařízení. Eltrinex proto můžete využívat jako záložní databanku např. pro váš fotoaparát. K danému účelu slouží ona USB-miniUSB redukce, kterou zapojíte do konektoru OTG na přehrávači, k redukci potom připojíte fotoaparát a v menu vyberete volbu "OTG přenos". Přístroj si během malé chvíle připojené zařízení najde a zahájí přenos (bohužel nezobrazuje žádné údaje o kopírování). Na disku je potom v root adresáři vytvořena složka, s kompletně překopírovaným obsahem připojené paměti. Pro případ dalších kopií přehrávač složky číselně odděluje. OTG konektor podporuje rozhraní USB 2.0 (480Mbp).
Na fotografiích čela přehrávače si lze ve vrchní části všimnout perforace, pod kterou se skrývá mikrofon. V menu je potom dostupná funkce "nahrávání", která umožní pořizovat záznam jak z integrovaného mikrofonu, tak z linkového vstupu. Záznam je ukládán do formátu MP3 s kvalitou 32 - 192kbps a 8KHz - 48KHz. Co se potom týče parametrů mikrofonu, jedná se o běžnou elektretovou kapsli s odstupem signál/šum 70db, frekvencí 300Hz~5.0Khz a 15% zkreslení. Záznam není omezen velikostí souboru.
Jak vidno jedná se spíše o hudební přehrávač, který video fanoušky zřejmě nezaujme, nicméně právě podpora USB Host z něj dělá výborného pomocníka např. fotografovi. Displej tak může sloužit spíše než pro video přehrávání jakožto náhled pro pořízené fotografie. Obecně vidím Eltrinex jako vhodného kandidáta při výběru externího disku, jedná se totiž o vcelku velké datové úložiště s rychlým připojením, které navíc dokáže přehrávat spoustu formátů.
Celou recenzi si můžete přečíst na CDR-Hard zde.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|